Кава підвищує або знижує тиск - Який вплив робить?
Підвищує або знижує тиск кави - Який вплив робить?
Кава впливає на тиск і з цим твердженням не сперечаються навіть затяті прихильники ароматного напою. Вся справа в тому, що при дозованому вживанні натуральної кави та відсутності протипоказань цей вплив практично непомітний для здорових людей. А ось при гіпертонії з вживанням суміші, що бадьорить, слід бути гранично обережним.
Кава та артеріальний тиск: як впливає на організм кофеїн
Чому кава впливає на тиск? Справа не в самому напої, а в кофеїні, що міститься в ньому. Саме ця речовина, як показують результати численних досліджень, безпосередньо діє на роботу нервової системи та сприяє звуженню судин. По зменшених каналах кров тече негаразд швидко, що підвищує тиск. Випиті 2 чашки міцної кави (об'ємом по 250 мл кожна) здатні підвищити діастолічний АТ на 13 мм рт.ст. Результати різних проведених досліджень різняться, але коливання величини підвищення артеріального тиску незначні.
Підвищує чи знижує? Одне із досліджень особливостей того, як впливає кофеїн на тиск, проводилося протягом 12 років. У ньому було задіяно 155000 жінок, з яких було складено кілька груп. Результати дослідження показали – газовані напої, що містять кофеїн, мають більш помітний вплив на зростання АТ, ніж звичайна кава. Більше того, результати показали: при регулярному вживанні кави у дозованих порціях ризик підвищення кров'яного тиску у жінок знижується.
Висновок простий: якщо людина у звичайному житті не вживає кофеїн або його вживання зводиться до рідкісних випадків і мінімальних кількостей, то випита чашка кофеїновмісного напою швидше за все призведе до підвищення тиску. Чому так відбувається?
Як уже згадувалося, кофеїн шляхом блокування аденозину звужує кровоносні судини. До того ж, різке попадання в кров кофеїну стимулює вироблення гормонів стресу – кортизолу та адреналіну, які також сприяють зростанню АТ. За відсутності звикання до кофеїну така «нововведення» в організмі провокує різку тимчасову зміну кров'яного тиску. Люди ж, які регулярно і протягом тривалого періоду часу вживають каву, набувають стійкості до впливу кофеїну і не страждають на підвищення АТ.
Який висновок можна зробити, узагальнивши результати проведених досліджень? Якщо кава – невід'ємна частина раціону, навряд чи вона вплине на тиск і викличе його різкий стрибок. Людям, які рідко вживають кофеїновмісні продукти, слід бути більш обережними і не зловживати кавою.
В яких напоях міститься кофеїн
Чи можна уникнути підвищення артеріального тиску? Намагайтеся не пити каву та інші напої, що містять кофеїн, перед фізичною активністю – спортивними тренуваннями, тривалими пішими переходами, танцями тощо. При такому навантаженні кров'яний тиск і так підвищується, а кофеїн стане додатковим стимулом для його зростання. Уникнути проблем у роботі серцево-судинної системи допоможе дотримання норми вживання продуктів, що містять кофеїн. Не зловживайте – за добу не варто вживати більш ніж 150–200 мг кофеїну.
Як розрахувати допустиму кількість? Для цього, в першу чергу, слід знати, в яких напоях, крім кави, є кофеїн.
Отже, кава, для приготування якої використано метод запарювання (подрібнені зерна заварюються гарячою водою без додаткової теплової обробки та настоюються) містить 110-180 мг кофеїну на порцію (250 мл). Кава, приготовлена в турці або кавомашині, містить до 140 мг кофеїну.
Чи є кофеїн у інших продуктах? Ця речовина була виявлена в:
- холодному та гарячому чорному чаї;
- зелений чай;
- какао;
- газованих енергетичних напоїв.
За вмістом кофеїну лідирують (після натуральної кави) газовані напої-енергетики, гарячий заварний чай, холодний чорний чай, зелений чай. У порції гарячого какао всього 15 мг кофеїну (як і зеленому чаї), що робить його найменш небезпечним для артеріального тиску напоєм цієї категорії.
Для того щоб не ризикувати здоров'ям краще відмовитися від штучних енергетиків і віддати перевагу натуральному чаю і звареному гарячим способом кави. Кілька чашок таких напоїв на день здоровій людині не зашкодять.
Справа не тільки в тиску
Кава шкідлива для здоров'я. Це твердження противники напою найчастіше доводять саме наявністю у ньому кофеїну і тим, як він впливає на артеріальний тиск. Але чи тільки у тиску справа?
Як показують результати досліджень, надмірне вживання кофеїну (а також епізодичне включення кави до раціону при звичайній його відсутності) справляє стимулюючий вплив на вироблення організмом адреналіну та норадреналіну. Ці гормони допомагають зосередити увагу на вирішенні складних завдань, знайти вихід із різних ситуацій, посилюють мозкову активність. Але їхня дія протягом тривалого періоду часу може негативно позначитися на стані серця, судин, імунітету. 4–5 чашок кави, випиті у першій половині дня, допоможуть у роботі, але можуть завдати шкоди здоров'ю навіть тим людям, які звичні до кофеїну. Чи варто ризикувати?
Кава та тиск: висновок
Результати всіх проведених досліджень доводять – кава справді піднімає показники тиску. Але лише за певних умов – наявності захворювань серцево-судинної системи, нерегулярне вживання напою, зловживання кофеїном. В інших ситуаціях 1-2 чашки натуральної кави на день не мають істотного впливу на судини.
Чи можна за допомогою кави зменшити тиск? Можна, тільки для цього буде потрібно зворотний процес - поступове зменшення дози кофеїну, що вживається. Якщо кава – обов'язкова частина вашого життя, а тиск почала періодично зростати, варто задуматися над тим, щоб поступово замінити улюблений напій іншими, вміст кофеїну в яких менший. Як варіант – какао чи зелений чай.