Кава Лювак - Найдорожча кава у світі. Опис та історія
Кава Лювак - Найдорожча кава у світі.
Опис та історія
Кожен любитель кави хоча б раз чув (а деякі – і куштували) найдорожчу, екзотичну, рідкісну каву у світі – копи-лювак. Звичніше звучання назви цього напою – кава Лювак (Лувак). Індонезійську каву нагороджують найприємнішими епітетами. Він – найкращий, дорогий, престижний, преміальний. Про такий напій хочеться дізнатися якнайбільше.
Секрет найекзотичнішої кави у світі
А ось при найближчому знайомстві кави Лювак викликає подив (причому, теж дуже велика). Вся справа в тому, що основним виробником є один із корінних мешканців Індонезії – пальмова цивета. Про каву, яку виробляють, використовуючи ферментаційні процеси, що протікають в організмі тварин, мабуть чули всі. Йдеться саме про каву Лювак і працюють над її створенням цивети.
Історія кави лювак
Вперше про копі-лювак світ дізнався в 1980 році, коли Марк Маунтанос і Стефен Кал написали про своє відкриття в Нешнл Географік. Стаття стала справжнім вибухом для громадськості та шокувала гурманів. Кава, яку вже переварили звірятка? Як таке може бути?
Насправді такий спосіб виробництва кави із фекалій був історично обґрунтованим. Протягом багатьох років Індонезія перебувала під гнітом країн-завойовників і була буквально виснажена непомірними податками, які стягувалися, зокрема, в кавовому еквіваленті. Кожне зернятко було на рахунку і місцеві жителі дуже серйозно страждали від набігів маленьких тварин. Мусанги (пальмові циветти, люваки, віверри) із задоволенням поїдали стиглі кавові плоди. Причому циветти впевнено вибирають для харчування лише найсмачніші, ароматніші, соковиті ягоди, залишаючи «некондиційний» товар людям. Плоди звірятко заковтує цілком, не пошкоджуючи при цьому серцевину - зерно. Селяни нерідко знаходили на плантаціях такі перероблені циветтами кавові зерна у фекаліях – очищені від шкірки та м'якоті, вони виявлялися цілком придатними для приготування напою та виплати податку.
Смак оброблених мусангами зерен з фекалій якісно відрізнявся від того ж продукту, але не звіра, що пройшов через ШКТ. Саме цей сорт кави індонезійці назвали "Копі Лювак" - кава, створена люваком.
Технологія виробництва кави лювак
У чому ж головна особливість переробленої циветами кави? Усередині кишечника плоди піддаються впливу бактерій, що викликають бродіння. Тверді зернятка ферменти переробити нездатні, тому вони виводяться через пряму кишку назовні. Після ретельного очищення та обсмажування така кава продається дуже дорого.
Сьогодні кава Лювак виробляється більш культурно та цілеспрямовано. Ніхто не збирає випадкових зернят на плантаціях – тварин розводять спеціально, надаючи їм корм без обмежень і «збираючи врожай».
Після того, як зерна пройшли «первинну обробку» в шлунку та кишечнику циветти, їх сушать, потім промивають, знову сушать на сонці, обсмажують, подрібнюють або фасують у вигляді цілих зернят для подальшого продажу.
Але є й «дикий спис Лювак» – кава, над виробництвом якої працюють не приручені звірята. Тварини нерідко пробираються на кавові плантації вночі, де ласують улюбленими ягодами, залишаючи по собі подарунки для власників підприємства. Зібрані та оброблені зерна використовуються для приготування особливої, ароматної та незвичайної кави.
Люваки – нічні тварини. Вдень вони сплять, а якщо і не сплять, то не відрізняються особливим апетитом. Головне годування зазвичай припадає на вечірній час, коли циветти потребують підживлення для підвищення активності. Одній тварині згодовують в середньому 1 кг плодів. А на виході з цього обсягу виходить лише 50 грам якісних кавових зерен. Тепер зрозуміло, чому ця кава настільки дорога!
Циветти не розмножуються в неволі, причому, необхідний обробки зерен фермент виділяється у тому організмі лише півроку, інші ж шість місяців тварини не придатні виробництва сировини. Ці фактори також впливають на вартість кави Лювак.
Статистика говорить - за рік загальний обсяг копі-лювак, що виробляється, складає всього 250 кг. Така мізерна (порівняно з обсягами звичайної кави) кількість зерен не може продаватися дешево. Наскільки доцільно витрачати гроші на напій, який має славу «най-най»?
Справжній «копи лювак»
Скільки коштує копі-лювак? Якщо робити закупівлі безпосередньо на плантаціях, то за 100 грамів підготовлених зерен доведеться заплатити близько 15 доларів США. Оптова ціна нижче та 1 кілограм зерен для гурманів обійдеться у сотню американських доларів. У Європі таку ж кількість сировини при вдалому збігу обставин можна купити в 4 рази дорожче. У роздріб копі-лювак продається за нечувані суми.
Чим відрізняється смак кави Лювак від звичайної кави? Гурмани чують у ньому ноти шоколаду та карамелі, відчувають особливу м'якість. Згідно з відгуками, терпкість напою нижча, гіркота практично не відчувається. Чи так це насправді – кожен поціновувач ароматного напою може з'ясувати самостійно, відвідавши дегустацію на одній із плантацій в Індонезії або купивши найдорожчу каву у світі на батьківщині.
Готують копи-лювак найчастіше у турці. Такий спосіб варіння дозволяє максимально повно розкритися смаковими та ароматичними властивостями продукту, завдяки чому дегустатор може відчути всю повноту букету напою.
Справжню каву Лувак вирощують у багатьох куточках Індонезії, але більшість плантацій розміщено на Балі. Вони відкриті для відвідування туристами та на екскурсіях можна не лише дізнатися історію походження кави Лювак, а й познайомитись із безпосередніми виробниками.
«Дикі» плантації – місця виробництва найдорожчої кави, до якої залучаються тварини, які живуть на волі, розташовані на островах Ява, Суматра, Сулавесі. Якщо мета – скуштувати ту саму, ексклюзивну, преміальну та екзотичну каву – варто звернути увагу на продукцію саме таких, диких плантацій. Для цього зовсім необов'язково їхати до Індонезії та шукати диких циветт – сьогодні купити справжню каву Лювак можна і у Києві.