Чи корисна кава вранці - Всі за і проти
Чи корисна кава вранці - Все за і проти
Кава – одна з найулюбленіших і наймасовіших напоїв у більшості країн світу. Його смак і аромат, що бадьорять, змушують організм налаштуватися на активну діяльність, почати функціонувати швидше, краще реагувати на впливи ззовні. Кава стимулює нервову систему, покращує потік крові. За відсутності протипоказань кілька чашок напою з кофеїном на день зайвими не будуть.
Через свої бадьорі властивості кава стала кращим напоєм для ранкового пробудження. Гаряче питво допомагає прокинутися, поглянути на світ із посмішкою, відкинути сон та млявість. Але опоненти кавоманів стверджують – «Пити каву вранці шкідливо! Якщо вже вживаєте його – робіть це у другій половині дня!». Наскільки ця формула правдива і на чому ґрунтуються такі висновки? Чи можна пити каву вранці чи краще відмовитись від «ковтка бадьорості»?
У чому користь кави вранці
Більшість учених, які проводили практичні дослідження впливу кави на організм людини, зійшлися на думці, що кава вранці корисна. Ці висновки було зроблено з урахуванням результатів експериментів, проведених широкої вибірці піддослідних протягом досить тривалого часу.
Отже, кава вранці корисна, адже вона:
- сприяє покращенню мозкової діяльності, знімає втому, збільшує працездатність;
- піднімає настрій, адже кофеїн сприяє виробленню організмом серотоніну – відомого всім «гормону щастя»;
- омолоджує організм, адже серед доведених властивостей кави – антиоксидантна дія;
- покращує потенцію, адже діє збуджуюче на нервову систему та стимулює кровотік;
- перешкоджає кристалізації холестерину, прискорює розпад жирів, покращує метаболізм, прискорює схуднення;
- нормалізує роботу ШКТ.
Всі ці, безумовно приємні, властивості кави проявлять себе тільки в тому випадку, якщо не перевищувати рекомендовану дозу кофеїну, що вживається. 2-4 чашки міцного напою на день цілком достатньо. І якщо одна з них випита вранці – шкоди не буде.
Доведено – кава допомагає знизити ризик виникнення та розвитку таких захворювань як цукровий діабет 2 типу, рак передміхурової залози, хвороби серцево-судинної системи. Кофеїн із 3–4 чашок кави, що вживаються щодня, знижує ризик смерті на 18% (відповідне дослідження було проведено у 2017 році співробітниками Медичного інституту Кек Університету Південної Каліфорнії).
У чому шкода кави вранці
Чутки про те, що ранкова кава шкідлива, виникли не просто так. Така думка полягає в тому, що кофеїн пригнічує синтез кортизолу.
Кортизол – «гормон стресу». Він виробляється організмом людини при впливі стресових факторів, причому зміна стану зі сну на неспання до них також відноситься. Кортизол, що виробляється нашим тілом у момент пробудження, допомагає прокидатися, стимулюючи організм «зібратися», підготувавшись до стресової ситуації.
Кортизол, як і будь-який інший гормон, відіграє свою позитивну роль життя людини. Як впливає його вироблення кофеїн?
Все просто – згодом організм «звикає» до того, що стимулятор для бадьорості надходить йому ззовні. У цьому вироблення власного внутрішнього стимулятора уповільнюється (кортизол виробляється у набагато менших кількостях). Таким чином, відмова від ранкової кави призведе до того, що організм просто не зможе прокинутися вранці, адже кортизол не допоможе (його не буде або кількість гормону виявиться недостатнім). Кофеїн ззовні не надходить – прокинутися та налаштуватися на роботу дуже складно. Саме цим фактом противники ранкового ритуалу пояснюють шкоду кави вранці – вона викликає залежність, яка порушує роботу людини.
Природні сплески кортизолу передбачені природою також увечері (перед сном) та в обідню пору. Коли ж пити каву згідно з цією теорією? Оптимальний час – 10–12 годин, а також період після обіду та до 18 годин.
Є ще одна нагода назвати каву шкідливим напоєм для ранкового вживання. Це його вплив на шлунок. Гарячий напій, що випивається на «голодний шлунок», є подразником, що викликає підвищення кислотності. Часте вживання кави натщесерце може призвести до виникнення хронічних захворювань шлункового тракту. Пом'якшити дію кави допоможе додавання у чашку суттєвої кількості молока чи вершків.
Пити чи не пити?
Як же зрозуміти - чи можна пити каву відразу після прокидання або краще перенести прийом улюбленого напою на більш пізній час? Не варто виключати можливу шкоду кофеїну, тому вчені рекомендують трохи відстрочити пиття гарячої міцної кави від моменту пробудження. Якщо є можливість – прокидайтеся із застосуванням фізичної активності – зарядки, пробіжки, йоги. Насамперед краще випити склянку холодної води – вона підготує шлунок до подальшого вживання кави. Через деякий час після пробудження сміливо варіть улюблену каву – вона вже не завадить ні нормальному виробленню кортизолу, ні роботі шлунка.
Обійтися без зайвого стресу для організму можна, якщо пити каву в період між 10 годинами та полуднем. У цей час рівень кортизолу вже нормалізувався і від вживання кави не виникне залежність.
Чи можна пити каву після обіду? Якщо не перевищувати рекомендовану фахівцями норму, то до 18 години можна випити ще філіжанку напою. Чому не можна зловживати кавою після обіду? Справа в тому, що кофеїн зберігає свої властивості протягом 12 годин. Чим пізніше ви випиваєте каву і чим більше її кількість – тим вища ймовірність відчути на собі збуджуючу дію кави на нервову систему (яка може проявитися у вигляді безсоння, тривожності, набору ваги). Якщо ж дуже хочеться кави після обіду - віддайте перевагу не дуже міцним напоям, наприклад, латте, фраппе, каву з молоком, капучино.
Чи можна пити каву після пробудження? Можна і шкоди від чашки напою не буде. Але не варто це робити «у ліжку». Краще відкласти каву на півгодини – годину, витративши цей час на ранкові процедури, зарядку та приготування напою для себе та рідних.
Який ефект очікувати від ранкової кави? Бадьорість, підвищення працездатності, активності, поява відчуття щастя. Каву вранці п'ють оптимісти. І що з цього причина, а що – слідство – ще доведеться дізнатися.