Чим можна замінити каву? Які є альтернативи?
Чим можна замінити каву? Які є альтернативи?
Кава стрімко завоювала любов у всьому світі. Напій, що готується з невеликих ароматних зерен, сьогодні п'ють у будь-який час доби та у всі дні тижня. Для кави немає перешкод – вона вміє сподобатися кожному. Хтось воліє міцніше, інші - п'ють тільки з молоком чи вершками. Влітку кава з льодом освіжає, взимку – філіжанка ароматного еспресо допомагає побачити в сірості яскраві фарби щастя. Суперечки про користь та шкоду напою ведуться, мабуть, з моменту появи на міжсвітовому ринку. На сьогоднішній день вже неодноразово було доведено – кава у помірній кількості не завдає шкоди організму, навпаки, допомагає боротися з депресією, головним болем, відсутністю тонусу, зниженням активності. І як профілактика багатьох серйозних захворювань кави (вірніше, кофеїн, що міститься в ньому) показує себе добре.
Але у напою все ж таки є й протипоказання. При нестабільному артеріальному тиску і деяких захворюваннях пити каву не можна або варто серйозно обмежувати її кількість. Та й набриднути напій теж може. Чим його замінити, адже щоденний ритуал із ранковою чашкою ароматної рідини міцно входить у життя?
Ми підібрали п'ять найпопулярніших напоїв альтернатив, які допоможуть урізноманітнити раціон та привнести до нього нотки нового смаку.
Альтернатива 1: "Олди" вибираю цикорій
Ще до появи величезної кількості сортів та варіантів приготування кави щокроку в країнах теперішнього СНД та їхніх сусідах можна було купити цикорій. Коричневий порошок з яскраво вираженим ароматом заварюється так само, як і класичні зерна кави. Смак цикорію максимально наближений до кави, хоч і не містить жодної краплі кофеїну.
Цикорій – продукт рослинного походження. За фактом, це висушений та подрібнений корінь рослини з однойменною назвою. Як і кавові зерна, коріння можна смажити, надаючи їм різного за інтенсивністю смаку. Цикорій вітчизняного виробництва, як правило, представлений у чистому вигляді, закордонного – у форматі блендів із використанням трав, насіння, ароматичних добавок.
Як приготувати напій з цикорію? Використовуйте френч-прес, краплинну кавоварку або одноразові паперові пакетики для чаю. До речі, цикорій – прекрасний засіб для нормалізації роботи ШКТ, адже в його складі – інулін (розчинна клітковина, що прискорює розвиток корисних бактерій). Якщо представникам старшого покоління поставити запитання «Чим замінити каву» – відповідь буде однозначною: цикорій.
Альтернатива 2: Замініть і каву, і цукор – кероб
Солодкі стручки ріжкового дерева використовують для приготування десертів, а також сушать, обсмажують та подрібнюють для варіння ароматного напою. Кероб активно використовують як замінник солодощів – шоколаду, какао, цукру. Із нього готують алкогольні напої, цукерки, випічку. Бажаєте замінити каву та цукор одночасно? Купуйте спеціально підготовлений для цієї мети кероб.
Гарячий ароматний напій із шоколадними нотками готують із термічно обробленого кероба. Таке питво не тільки смачне, а й дуже корисне – воно допомагає впоратися із хворобами горла, покращити роботу зв'язок, містить залізо, протеїни, вітаміни А та В.
Альтернатива 3 – Мака: «капусту та редьку» теж можна пити
У далеких горах перу росте дивовижна рослина сімейства хрестоцвітих (родич усім відомих редьки та капусти) – маку. Дозрілі коренеплоди (що зовні дійсно нагадують редьку) сушать і подрібнюють для того, щоб готувати корисні гарячі напої та смузі. Саме смузі стали основною метою вирощування маки, яка не має яскраво вираженого власного смаку. Комбінуючи її з іншими плодами легко отримати мега корисний коктейль, багатий на вітаміни В, С, Е, кальцій, залізо, цинк, фосфор, амінокислоти. Напій допомагає позбутися стресу та занепокоєння, зняти головний біль, покращує когнітивні функції. Мака бадьорить, підвищує енергію, добре тонізує. Не маючи кавового смаку, цей продукт виконує ті ж функції.
Легко приготувати і каву з маки. Для цього знадобиться готовий порошок маки, мигдальне молоко та кокосове масло, гаряча вода, цукор, спеції (кардамон, кориця). Інгредієнти збиваються у блендері до отримання піни. Латте готове.
Альтернатива 4: Чай? Тільки якщо Єрба мате
Кава - не єдиний напій, що містить кофеїн. Джерелом цієї бадьорої речовини є і йєрба мате – чай, який готують із листя американського падубу. Мате п'ють із спеціальних чашок із трубочкою, що дозволяє надовго зберігати високу температуру напою та збільшувати його міцність. Одна чашка мате – це 70 мг кофеїну, тому захоплюватися напоєм не варто.
Йєрба Мате – чудовий антиоксидант, що містить величезну кількість корисних для організму речовин. Він має набагато багатший склад, ніж кава, причому. не заважаючи сну та не створюючи надлишку енергії. Мате - оптимальний збалансований замінник кави, хоча і не має такого ж вираженого кольору та аромату.
Заварювати мате зручно як у калабасі (спеціальній чашці з металевою соломинкою), так і у френч-пресі або пакетиках прямо в чашці.
Альтернатива 5: Краса понад усе – матчу
Культ гарної їжі поступово завойовує світ. Напої, що подаються до столу, повинні відповідати кільком критеріям: краса, смак, корисність. Шукайте, чим замінити каву? Вибирайте матч. Напій трохи нагадує зелений чай, але має більш виражений яскравий зелений відтінок. Заварюють матчу за допомогою спеціального бамбукового віночка (його нескладно купити у спеціалізованих магазинах). У складі чаю – амінокислоти, кофеїн, антиоксиданти. Якщо вам набрид класична кава та її смак, а кофеїну хочеться – це найкращий вибір. Причому приготувати його нескладно як на гарячій воді, так і на молоці.
Бонус: що ви знаєте про каву без кофеїну?
Кава без кофеїну - справжній порятунок для тих, хто не звик обходитися без улюбленого напою, але прагне знизити кількість кофеїну, що споживається. Декаф нескладно купити в будь-якому зручному форматі, але варто знати, що навіть при позначенні «0% кофеїну» мінімальна кількість речовини все ж залишається в порошку, адже повністю видалити його не дозволяють навіть сучасні технології. Та й за своєю дією безкофеїнова кава мало чим відрізняється від традиційного напою. Він також стимулює вироблення шлункового соку, здатного призвести до розвитку хвороб ШКТ, якщо захоплюватися кавою на голодний шлунок.
Чи змінюється смак кави без кофеїну? При правильній обробці зерен для отримання декафу його смакові та ароматичні властивості залишаються практично непорушеними. Тому, якщо ціль – купити каву без кофеїну, вибирайте продукцію виробників, які стежать за якістю.