Кава з різних регіонів світу
Кава з різних регіонів світу
Кава – один із двох найпоширеніших напоїв у світі. Запашна ароматна суміш вражає смаком і насиченістю, гармонійністю і збалансованістю. Видів і сортів кави величезна кількість – їх характеристики відрізняються, причому, багато в чому ці відмінності обумовлені регіоном зростання, тим, як кава вирощується і виробляється.
Де і як росте кава: смак та аромат кави країн та регіонів світу
Всі сорти кави різні, але є в них і щось спільне, що робить каву саме тим напоєм, який поважаємо і любимо не тільки гурманами, а й простими обивателями. Можна не знати індивідуальних відмінностей та нюансів того чи іншого виду кави та робити вибір виключно покладаючись на власні смакові рецептори та нюх. А можна – визначити, кава якого регіону вам більше до смаку та вирішити проблему вибору раз і назавжди.
Від чого залежить смак та аромат кави? Більшою мірою – від кліматичних умов, у яких ростуть дерева. Так, арабіка росте при температурі 15-250С, дерева робусти витримують і нижчі позначки. Досягти стабільності температури вдається найкраще в гористій місцевості – саме там, на схилах, ростуть найбагатші на врожай кавові дерева.
Ґрунт – не першорядний фактор для зростання кавових дерев. А ось вологість важлива і у тропіках вона ідеальна.
Враховуючи найкращі умови для вирощування кавових дерев, можна впевнено сказати – країни, в яких кава добре росте, розташовані в зоні екватора, характеризуються рясними сезонами дощів та гористістю.
Дескриптори кави різних регіонів зростання
Смакові та ароматичні характеристики кави вимірюються в дескрипторах – одиницях, що показують, що за ноти смаку та аромату можна вловити у тому чи іншому сорті зерен. Саме ці ноти привертають увагу до виду напою, що сподобався. У деяких сортів вони схожі, у інших – відрізняються незначно, у третіх – кардинально різняться. Які дескриптори властиві каві з різних куточків світу? Серед найпопулярніших країн виробників кавових зерен можна виділити:
- Індія – трав'янисті та спеціальні ноти, какао, гарні деревність та димність, чорнослив;
- Суматра – горіховий. Пряний, ванільний акценти, цитруси, свіжа деревина, вершкове масло;
- Бразилія – спеції, горіхово-шоколадні ноти, фруктова кислинка;
- Колумбія – яблучні, ананасові, грушеві ноти, лемонграс, горіхи, випічка, кленовий сироп;
- Коста-Ріка - ягідний присмак, цукати, свіжий хліб, шоколад;
- Кенія – пряні, трав'яні, карамельні нотки, сухофрукти, фрукти та ягоди, випічка, коньяк, дим, гострий шоколад, цукати, кориця.
Дескриптори багато в чому описують ті ноти, які варто очікувати від цього виду кави. Знаючи особливості напоїв із різних регіонів світу вибрати свою ідеальну каву буде набагато простіше. Розглянемо докладніше, ніж відрізняються один від одного сорти кави з різних ареалів росту.
Найпопулярніша кава з Бразилії
Де росте найбільше кави? Бразилія, мабуть, найпопулярніший постачальник кави в різних варіантах (сирі та обсмажені зерна, мелена кава різних фракцій). У цій немаленькій площею країні каву вирощують у кількох регіонах, основні серед яких Могіана, Сул Мінас, Серрадо. П'яту частину всіх плантацій Бразилії віддано під вирощування арабіки. Кількість кавових дерев перевищує 6 мільйонів! У кавової промисловості зайнято понад 3,5 мільйонів. Третину кави у світі виготовляє саме Бразилія.
Величезна кількість плантацій, різні кліматичні умови в регіонах, різноманітність способів обробки бразильської кави дозволили суттєво урізноманітнити смакові та ароматичні дескриптори.
У більшості випадків бразильську каву вирощують на червоноглиняному ґрунті плоскогір'я. Смак напою добрий, досить міцний, насичений. Кислинка практично відсутня. Обробляють зерна найчастіше сухим способом, що значно збільшує густину смаку.
Напій, зварений з бразильської кави, відрізняється відчутною гіркуватістю, різкий смак. У червоноглиняних грунтах велика кількість хініну, що смакує легкі лікарські нюанси. Нерідко із бразильських сортів складають суміші. Допомагають підкреслити переваги зерен і приховати їхню специфічність.
Бразильська кава – доступна за ціною, міцна, ароматна, відмінна для ранкового пробудження. У смаку відчуваються ноти какао, спецій, шоколаду, горіхів. Найбільш виражений шоколадно-горіховий смак у каві з Могіани. Цим видам також властива дуже легка кислинка та відсутність вираженої гіркоти. Кава, вирощена в кавовому регіоні Мінас, відрізняється інтенсивним смаком із нотами чорного шоколаду, сухофруктів, горіхів. Кава з Серрадо відмінно збалансована, з відтінком кислинки, ароматом меду та какао.
Індія: кава, яка заворожує ароматом
Кава в Індії росте вже близько 300 років. У країну кавові зерна потрапили з Ємену – їх привіз до Індії мандрівник Баба Будан у 1670 році. Їх було лише 7 штук, але саме ці боби стали основоположниками індійських кавових плантацій. Комерційному виробництву кави в Індії лише 150 років, але продукція вже давно користується неабиякою популярністю у світі. Кава з Індії насичена, з гірким присмаком, яскраво вираженими ароматичними нотами. За межами країни продається кілька сортів кави, найпопулярніша з них – Мансун Малабар.
Кавові плантації в Індії оточені садами, аромат яких поглинають плоди кави. Вишуканий, дорогий, добре збалансований запах захоплює нотами дерева, диму, овочів і трав, спецій, прянощів, какао, горіхів. Яскраво виражені ноти чорносливу. Індійська кава характеризується низькою кислотністю, напоєм характерний землистий, гіркуватий смак.
Кава з Коста-Ріки: ідеальні смакові якості
Кавова промисловість Коста-Рики – одне з найбільш розвинених планети. Це єдина країна, де природою створені ідеальні умови для вирощування арабіки. Вологі дощові ліси, вулкани, високогірні плантації - всі деталі складаються таким чином, що результат просто повинен бути чудовим. Кава з Коста-Ріки – ідеальна для поціновувачів напою, які уважно ставляться до свого здоров'я. При відмінних смакових та ароматичних характеристиках напій містить мінімум кофеїну, має м'який смак, насичений виражений аромат. Це кава середньої фортеці, в букеті якої виразно відчуваються ноти ягід, хліба, білого винограду, ожини, чорного шоколаду.
Суматра: кава з багатогранним букетом
Індонезія славиться кавою, яка росте на островах. Зерна із Суматри стали основою для популярних у всіх куточках Землі пропозицій – «Анкола» та «Манделінг». Вирощуються дерева на високогірних плантаціях (до 2 тис. м). Для отримання димного смаку та аромату кавові зерна можуть витримуватись на складах близько року.
Кава із Суматри має складний та багатогранний смак. Це – відчутні спеції, кислотність, ноти, квіткові та горіхові нюанси. Тіло напою високої густини, тягуче. Добре відчуваються ноти солодощі, терпкість, цитрусові тони та легка гіркуватість. Гурмани вибирають каву із Суматри за цитрусовість (апельсин, лайм, грейпфрут), аромат яблук, суміш нот прянощів та деревини, цікаву димність.
Колумбія: ідеальна арабіка з тропічними нотами
Скільки у Колумбії росте кавових дерев? Це друга за продуктивністю «кавова» країна. Колумбійську каву вирощують на гірських схилах Анд на висоті до 1800 метрів над рівнем моря. Завдяки ідеальному клімату тут виростають найкращі види кави з насиченим смаком, середньою кислотністю, вершковим ароматом. Вирощують у Колумбії виключно арабіку – в Андах для неї ідеальні умови. Обробляються зерна, у переважній більшості випадків, вологим способом, що забезпечує смак бархатистість, посилює аромат. Колумбійська кава – це ідеальний баланс та гармонійність. У ньому легко розпізнати солодкі, сирописті, яблучні ноти, смак тропічних фруктів, груші, кленового сиропу.
Кенія: переваги кави з Африки
Кенія – батьківщина однієї з найкращих кав. Обробляють кавові зерна тут у різний спосіб. При вологому результаті вражає рецептори. Це гармонійний, до найдрібнішого нюансу збалансований букет: помірні фруктові та винні ноти, яскрава кислинка, насичений, але водночас свіжий смак, насолода та пряність, відтінки майорану, чебрецю, м'яти, карамельність та ягідні нюанси. У смаку відчуваються сушені фрукти, соковите яблуко, ожина. Після щільного тіла, що обволікає, залишається післясмак з нотками випічки, коньяку, сигар.
Кава, оброблена сухим методом, виділяється яскравими нотами шоколаду з перцем. В ароматі виражені ноти тропічних фруктів, цукатів, у смаку виразно відчуваються яблука та аґрус, гострий червоний перець та кориця. Після того, як кава у чашці закінчиться, у роті залишиться кавовий присмак печених яблук та ванільного цукру.
Кава регіонів світу: вибирайте душею
Не варто підходити до вибору кави з прагматичного погляду. Смак та аромат кожного сорту залежать від настільки дрібних нюансів, що передбачити все неможливо. Вибирайте каву, яка вам до душі. А якщо залишилися сумніви – зверніться до професійних консультантів. Ми знаємо все про каву з будь-якої точки планети.